strona główna
Rezerwacja online
free wifi

Hotel Krasicki

History&SPA

przeglądaj dalej

Zespół zamkowy

...z historią w tle

Biskupi warmińscy rezydowali na nim prawie czterysta pięćdziesiąt lat - od 1350 do 1795 roku. Był on ich główną siedzibą i ośrodkiem władz. Wszak to stąd sprawowano jurysdykcję kościelną w diecezji
i zarządzano warmińskim dominium. Tu stanowiono prawa
i odbywano sądy. Tu też, rezydowali wybitni Polacy i dostojni Goście. Biskup Watzenrode i Mikołaj Kopernik otwierają poczet znakomitości ,wśród których są: humanista, poeta i pierwszy polski zawodowy dyplomata - Jan Dantyszek, światły przyjaciel Kopernika - Tiedeman Giese, czy czołowy przywódca europejskiej kontrreformacji -Stanisław Hozjusz.

 Rezydencja Biskupów Warmińskich nie była wyłącznie siedzibą uczonych. Pojawiali się tu ambitni politycy i mężowie stanu, często łączący swą działalność publiczną z dalszym wzbogaceniem lidzbarskiego centrum kultury. Wśród nich: król Leszczyński, Zygmunt III Waza, Jan Zygmunt Hohenzollern , cesarz Paweł I Romanow, Karol XII, czy sam Napoleon Bonaparte. Ostatnim polskim biskupem warmińskim przed rozbiorami był słynny poeta, prozaik i komediopisarz Ignacy Krasicki.

przeglądaj dalej

Hotel Krasicki

History&SPA

przeglądaj dalej

Dominium Warmińskie

historyczna część krainy Warmii i Mazur

Przedzamcze południowe zaadaptowane zostało na Hotel Krasicki****. Natomiast w samym Zamku obecnie mieści się  Muzeum Warmińskie - oddział  olsztyńskiego Muzeum Warmii
i Mazur, gdzie nasi Goście mogą podziwiać cenne kolekcje skarbów dziedzictwa tej ziemi, „która kulturą i nauką stoi”.

Wypracowane przez światłych mieszkańców wzorce wspierania twórczości naukowej i artystycznej dziś twórczo kontynuujemy w Hotelu Krasicki, kreując żywy i aktywny ośrodek kulturalny przy zachowaniu konferencyjno - wypoczynkowego charakteru.

przeglądaj dalej
przeglądaj dalej

Zamek Biskupów Warmińskich

gdzie Symsarna wpada do Łyny

Po wschodniej stronie Lidzbarka Warmińskiego, na krańcu dziedzińca wspólnego z Hotelem Krasicki, wśród zadrzewionych wzgórz morenowych wznosi się jeden z najcenniejszych zabytków okresu średniowiecza - zbudowany na przełomie XIV i XV wieku Zamek Biskupów Warmińskich. Został on lokowany w miejscu prawdziwie obronnym, na wąskim pasie ziemi w widłach dwóch rzek, gdzie Symsarna wpada do Łyny.

Otoczony fosą, na której drugim brzegu znajdowały się przedzamcza z młynem, tartakiem oraz kuźnią miedzi, częścią administracyjną i mieszkalną - zachwyca swą okazałością. Bryła zamku z potężną wieżą i narożnymi wieżyczkami, gotyckie krużganki dziedzińca, przesklepione i w większości barwnie polichromowane wnętrza, sprawiły, że nazywany jest "Wawelem Północy".

przeglądaj dalej

Hotel Krasicki

Historyczne wnętrza

przeglądaj dalej

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij