Hotel Krasicki
przyjazd
30
lis 2020
wyjazd
01
gru 2020
Kup voucher
Hotel Krasicki
Wernisaż malarsta Mariusza Kałdowskiego

Wernisaż malarsta Mariusza Kałdowskiego "W kierunku światła"

10.09.2020

Od lat szukam motywów dla moich obrazów takich, gdzie dominuje proste, oczywiste piękno. Najczęściej odnajduję je w otaczającej nas przyrodzie. Zapatrzenie się w padające światło, które wydobywa kolory, atmosferę chwili i ciszy daje to poczucie, że jest coś więcej, coś co stworzyło to piękno.

Czasem powstają obrazy wyciszone, inne nabierają dynamiki, kolorów, form, aż do pełnej ekspresji. Ale jedno łączy te wszystkie prace. Jest to światło które przenika wszystko i wydobywa, buduje nam elementy z kolorów i uwalnia pozytywne dobre emocje poczucia piękna. Dla mnie najważniejsze  jest to, że kolory wibrują światłem i na tym najbardziej się skupiam, bo pokazują nam to coś co jest ulotne, trudne do nazwania, a jednak nam bardzo bliskie bo daje poczucie bezpieczeństwa.

Malowałem setki pejzaży będąc artystą rezydentem Regent’s Parku (11 lat) oraz National Trust (od 11 lat), gdzieś tam w pięknych zakątkach południowo wschodniej Anglii, Walii, Hiszpanii, teraz maluję na Warmii, ale takie piękne widoki są wszędzie i gdybym nie podawał miejsca powstania, to wielu z oglądających odkrywało by podobieństwa tych obrazów do znanych sobie miejsc tutaj na Warmii, czy gdzie indziej w świecie… Bo piękno otaczających nas widoków, ogrodów, przyrody utopionych w świetle, nie ma granic.

 

MARIUSZ KAŁDOWSKI - Urodzony w 1962 w Polsce. W 1987 roku ukończył studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest malarzem, rysownikiem i grafikiem. Do dnia dzisiejszego miał ponad 300 wystaw. W latach 1996 – 2014 mieszkał, tworzył i wystawiał w Wielkiej Brytanii. Od 2002 - 2013 był artystą rezydentem w londyńskim Regent Parku, a od 2009 roku pracuje z brytyjskim powiernictwem narodowym National Trust, jako ich artysta malarz na region południowo-wschodniej Anglii. Namalował także cykl reprezentacyjnych ogrodów Północnej Walii. Jego artystyczne odzwierciedlanie natury było wiele razy wyróżniane, w tym: pierwsze miejsce i nagroda redaktora The Artist Magazine w 2006, jak i nagrody ufundowane przez Windsor & Newton, Pro Arte, Caran D’ache i Royal Talens i inne. W 2006 dostał główną nagrodę od zrzeszenia „Free Painters and Sculptors” imienia Nina Hosali. W 2000 roku dostał nagrodą za „Najlepiej uchwycony duch Holland Parku”. W angielskich galeriach z którymi współpracuje od lat był parokrotnie wybieranym artystą roku.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij