Hotel Krasicki
arrival
27
Apr 2024
departure
28
Apr 2024
Buy voucher
Hotel Krasicki
Co można robić w Lidzbarku Warmińskim i okolicach? 5 atrakcji, z których możesz skorzystać odpoczywając w Hotelu Krasicki

Co można robić w Lidzbarku Warmińskim i okolicach? 5 atrakcji, z których możesz skorzystać odpoczywając w Hotelu Krasicki

Co można robić w Lidzbarku Warmińskim i okolicach?

5 atrakcji, z których możesz skorzystać odpoczywając w Hotelu Krasicki

 

               Kiedy budzisz się rano w pięknym gotyckim lub barokowym pokoju, wiesz, że czeka na Ciebie wyborne śniadanie w Restauracji Alegoria, za oknem świeci Słońce i szumi Łyna, a Ty masz przed sobą kilka dni wolnego, oznacza to, że jesteś w Hotelu Krasicki**** w Lidzbarku Warmińskim. Czyli dokonałeś_aś doskonałego wyboru ;-)

I co począć z tak pięknie rozpoczynającym się dniem, jeżeli wcześniej nie robiłeś_aś konkretnych planów? Bez obaw! Zawsze mamy dla Ciebie propozycje, które sprawią, że urlop (albo urlopik) będzie niezapomnianym przeżyciem pełnym doznań nie tylko kulinarnych, ale również kulturalnych
i historycznych. Oto 5 atrakcji „must see” & „must visit” podczas pobytu w położonym w sercu Warmii  Hotelu Krasicki****

  1. ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH

Być w Lidzbarku Warmińskim i nie zwiedzić Zamku Biskupów, to jak być w Rzymie i wiecie co…

Perła Warmii, Wawel Północy, Perła Architektury Gotyckiej – to tylko niektóre z całego mnóstwa i pięknych określeń, którymi cieszy się lidzbarski Zamek. Kiedy Lidzbark Warmiński był jeszcze Heilsbergiem, zamek biskupi stanowił siedzibę jednego z najpotężniejszych polityków Rzeczypospolitej, a miasto stolicę Xięstwa Warmińskiego.

Górująca nad miastem bryła Zamku jest najwspanialszym świadectwem historii Warmii. Przez prawie 450 lat stanowił siedzibę Książąt Biskupów Warmińskich. Obecnie mieści się
w nim Muzeum Warmińskie / Oddział Muzeum Warmii i Mazur. Gości odwiedzających zamek zachwyca nie tylko doskonały stan zachowania tego zabytku, ale również przebogata ekspozycja artefaktów – od średniowiecza po koniec wieku XIX w wystawach stałych
i czasowych. Każdego dnia spoglądamy na tę majestatyczną sylwetkę, a nasz zachwyt staje się większy. Ty też możesz zakochać się w tym wyjątkowym obiekcie, który pieszczotliwie nazywamy zamczyskiem.

  1. SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ ŁYNĄ

Łyna, królowa warmińsko - mazurskich rzek. Piękna, majestatyczna, łagodna. Jej nazwa pochodzi z języka pruskiego od słowa Alna – łania. Wędruje przez pola, łąki i lasy, przepływa przez jeziora, a w drodze towarzyszą jej wierzby, których gałązki delikatnie muska przyjemną chłodną wodą. Przy swoich brzegach gości bobrze rodziny, a w jej głębinach królują szczupaki, jazie, klenie i sumy.

Goście Hotelu Krasicki**** maja możliwość skorzystania ze spływu kajakowego na trzech podstawowych trasach, które można pokonać w czasie od 1,5 przez 3 po 8 godzin!

  1. SPACER DOLINĄ RZEKI SYMSARNY Z WIZYTĄ W TĘŻNI SOLANKOWEJ

Po przeciwnej stronie Hotelu Krasicki**** mieści się jedno z wielu wejść do przepięknego Parku Uzdrowiskowego Doliny Rzeki Symsarny. Symsarna, prawobrzeżny dopływ Łyny, wypływa z Jeziora Luterskiego i przepływając przez liczne miejscowości i piękne warmińskie jeziora, dociera do Lidzbarka Warmińskiego i wpływa do Łyny.

Wchodząc na teren Doliny Symsarny możemy przenieść się do innego świata! Polodowcowy krajobraz, dzikość i wyjątkowy klimat sprawiają, że człowiek od razu dostaje dawkę pozytywnej energii! Kilkudziesięciometrowe wzniesienie bogate jest w wyjątkowe krajobrazy, a także niezliczone gatunki roślin, w dużej mierze chronionych. Meandrująca, przecinająca i owijająca morenowe pagórki Symsarna wygląda jak błękitna serpentyna. Dlatego mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego nazywają to miejsce właśnie „Serpentynami”.

Wzmożenie ruchu turystycznego w Heilsbergu nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku, a jego wielki rozkwit nastąpił w 20-leciu międzywojennym. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać pensjonaty, domy gościnne. Pięknie położone miasteczka pruskie uzyskiwały status uzdrowiska. Tak też było w Heilsbergu, które stało się Luftkurortem – uzdrowiskiem klimatycznym.

Teraz Lidzbark Warmiński wraca do tradycji uzdrowiskowych. Pierwszym etapem była budowa tężni solankowej. Kształtem przypomina ona ślimaka, który jest symbolem miast CittaSlow. Do tej sieci „miast dobrego życia” Lidzbark Warmiński należy od 2006 roku.

Tężnia jest zbudowana z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. Stróżki solanki spływające po gałązkach tarniny „rozbijając się”, tworząc leczniczy aerozol. Zalecany czas inhalacji to około 30 min. Na dole znajduje się basen solankowy, a na górze taras widokowy. Tężnia jest zasilana wodą z pobliskich Term Warmińskich.

  1. STOCZEK KLASZTORYNY I FROMBORK

Lidzbark Warmiński to doskonała baza wypadowa do poznawania regionu. Mamy swoje ulubione miejscówki, ściśle związane z historią Warmii i samego Lidzbarka Warmińskiego. 

Stoczek Klasztorny (Warmiński). Sanktuarium Matki Pokoju. Położony zaledwie 11 km od Lidzbarka Warmińskiego Stoczek Klasztorny, to piękne miejsce z bogatą historią
i zachwycającą  XVII i XVIII – wieczną architekturą. W 1641 roku z inicjatywy biskupa warmińskiego Mikołaja Szyszkowskiego ukończono budowę świątyni. Rozbudowywano ją wielokrotnie, by ostateczny kształt nadać mu w latach 1716-1717. W Sanktuarium Matki Pokoju komunistyczna władza więziła, w latach 1953-1954, Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Stoczek Klasztorny jest dostępny dla pielgrzymów i zwiedzających. Warto spędzić chwilę również w jego ogrodzie. Urządzony w stylu barokowym jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Połączenie wypielęgnowanej zieleni z zabytkową architekturą podkreśla piękno warmińskiej przyrody. Ogród w Stoczku został założony przez biskupa warmińskiego Teodora Potockiego (1712-1723).

Frombork. Frauenburg, Castrum Dominae Nostrae (Zamek naszej Pani), Civitas Varmiensis (Miasto Warmińskie). Te wszystkie piękne nazwy opisują jedno przeurocze miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym, które prawa miejskie uzyskało w 1310 roku i było siedzibą Kapituły Warmińskiej. Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z Fromborkiem to Mikołaj Kopernik. Faktycznie, spędził tam ponad 30 lat. To tu prowadził większość badań i obserwacji oraz dokończył i przygotował do druku De Revolutionibus.

We Fromborku, który jest jednym wielkim zabytkiem, koniecznie trzeba wstąpić na Wzgórze Katedralne, z katedrą Najświętszej Maryi Panny i Św. Andrzeja, z obwarowaniami (murem o wysokości 10 m, sześcioma basztami i dwoma wieżami); do wieży Radziejowskiego, w której znajduje się Wahadło Foucaulta (mury tej wieży są najgrubszymi w Polsce – mają 7 m grubości!); na Wieżę Kopernika (jego mieszkanie); do Muzeum Mikołaja Kopernika mieszczącym się w dawnym pałacu biskupim; Muzeum Historii Medycyny, które znajdziemy w budynkach byłego Szpitala Św. Ducha.

  1. MAŁE MIASTO WIELKICH PRZEŻYĆ – ZWIEDZANIE LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO

Lidzbark Warmiński, niegdysiejszy Heilsberg nazywany jest Perłą Warmii. I nie jest to komplement przesadzony. Niczym perła o nieregularnym kształcie, Pełen jest tajemnic, uroczych zakamarków, wspaniałych zabytków i zieleni!

Rozpoczynając podróż z Przewodnikiem możemy przenieść się w czasie, nawet do średniowiecza! Zachowany układ ulic z początku XIV wieku pozwala nam stąpać po ścieżkach, które przemierzyło setki tysięcy stóp na przestrzeni ponad 700 lat. Ale po kolei…

Z Hotelu Krasicki**** wszędzie jest blisko. I poruszając się na piechotę miasto zwiedzimy
w ciągu dwóch godzin, chyba, że zachwyt weźmie górę nad czasem, to musimy zwiedzanie rozłożyć na dwa dni J

Pierwszym punktem na trasie jest Kościół Farny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła i Michała Archanioła. Doskonały przykład pruskiej architektury gotyckiej – tzw. hala warmińska wybudowana w II poł. XIV wieku. Trójnawowa, pięcioprzęsłowa kolegiata, zwieńczona sklepieniem gwiaździstym początkowo miała drewnianą wieżę. Pod koniec XIV wieku została wybudowana murowana wieża, która przez kolejne 200 lat była sukcesywnie podwyższana
i ostatecznie osiągnęła wysokość 66 metrów. W tej chwili w kościele przeważa wystrój neogotycki, ale zachowały się w nim renesansowe i barokowe elementy wyposażenia
i rzeźby.

Po zwiedzaniu fary musimy włożyć w dalsza podróż nieco wysiłku, aby wdrapać się na przepiękne schody prowadzące do Oranżerii Krasickiego. Oranżeria Kultury / Krasickiego położona jest w bliskiej odległości od Hotelu, w miejscu dawnych ogrodów biskupich. Wybudowana w XVII wieku, jako letnia rezydencja bpa Jana Stanisława Zbąskiego.   Ostateczny kształt Oranżerii nadał XBW Ignacy Krasicki przeprowadzając jej przebudowę
w 1790 r.  W centralnej Sali budynku znajdowała się fontanna dająca ochłodę w upalne dni, natomiast zimą ogrzewano budynek zdobnymi kominkami. Wnętrze pałacyku zdobią freski
z wyobrażeniami czterech pór roku.

Krasicki, jako wielki miłośnik ogrodów uprawiał je z pasją. Wokół Oranżerii rozbudowano park, nazwany Krasiczynem (posiadłości rodowe Krasickich), który zdobiły sztuczne kaskady, posągi, promenady, symboliczne nagrobki wybitnych mężów.  Sadzono najrozmaitsze gatunki drzew, a wśród kwiatów, często unikatowych królowały róże.  Podczas przejazdowej wizyty w Heilsbergu w 1773 roku carewicz Paweł I Romanow (przyszły imperator Rosji) był tak urzeczony ogrodami Krasickiego, że zabiegał o ich plany, aby takie same złożyć w Carskim Siole – siedzibie carów w Sankt Petersburgu.

Obecnie w Oranżerii swoją siedzibę ma Miejska Biblioteka Pedagogiczna, która jest również miejscem kulturotwórczym z bogatą ofertą spotkań, koncertów czy warsztatów.

Z górki na pazurki wprost na Bulwary nad Łyną. W 2017 roku uroczyście je otwarto
i udostępniono mieszkańcom i turystom. Połączyły one teren między dwoma mostami (których w Lidzbarku Warmińskim jest aż 19!) od ul. Kopernika do ul Olsztyńskiej. Jest to przeuroczy zakątek miasta ze ścieżkami pieszymi, rowerowymi, fontanną, placem zabaw, siłownią zewnętrzną. Podczas spaceru Bulwarami spotkamy trzy postacie związane z historią miasta: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego i Napoleona Bonaparte. Wielką atrakcją Bulwarów jest grające Drzewko Jazzowe, na którego listkach wypisano nazwiska artystów biorących udział w letnim festiwalu „Lidzbarskie Wieczory Jazzowe”. Każdy może odsłuchać utwór wybranego artysty. Z Drzewkiem sąsiaduje scena plenerowa, które zadaszenie przypomina Operę w Sydney ;-) Odbywają się tam koncerty
i występy artystyczne. Lidzbark Warmiński ma swój mały Central Park!

Teraz możemy pokręcić się trochę po mieście. Deptakiem (obowiązkowo) ruszamy w stronę Wysokiej Bramy.  Wysoka Brama, a właściwie przedbramie jednej w trzech bram wjazdowych do miasta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lidzbarka Warmińskiego. W ciągu murów były trzy bramy: Dobromiejska, Młyńska
i Wysoka. Przedbramie tej ostatniej dotrwało do naszych czasów, a jak na moment budowy było niezwykle nowoczesnym obiektem – dostosowanym do nowoczesnej obrony artyleryjskiej. Na pamiątkę jednej z takich „wybuchowych” potyczek z 1520 roku, w fasadzie bramy wmurowano kamienne kule, symbolizujące kule armatnie, którym Wysoka Brama wraz z przedbramiem się nie poddała. Pozostałości Wysokiej Bramy są znanym i lubianym symbolem miasta. Mimo, że można ją podziwiać wyłącznie z zewnątrz, powinien to być jeden z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania.

Spod Wysokiej Bramy ruszamy w kierunku Cerkwi prawosławnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wzniesiono ją w pocz. XIX w., jako pierwszą na Warmii (wcześniej katolickiej) świątynię ewangelicką. Powstała na podstawie projektu architekta Karla Friedricha Schinkla – jednego z najwybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus. Jest to jedyny obiekt powstały na bazie projektu tego architekta, do budowy której użyto drewna, a nie kamienia. W latach 50. XX wieku pozyskana przez wyznawców prawosławia i zaadaptowana na cerkiew.

Pobłądzić w uroczych zaułkach lubimy najbardziej. Uliczkę znam…w Lidzbarku Warmińskim. Zachował się tu średniowieczny układ ulic, fragmenty średniowiecznych murów obronnych; kamienice podcieniowe z XVIII wieku (nadal zamieszkałe!); zabytkowy budynek straży pożarnej z XIX/XX wieku. Urocze zaułki, w które wejdziemy przez przypadek lub
z Przewodnikiem pozwalają przenieść się do średniowiecza, czasów Kopernika, Biskupa Krasickiego czy 20-lecia międzywojennego, kiedy Heilsberg był znanym Luftkurortem
z prawie czterdziestoma lokalami gastronomicznymi i nowoczesnymi hotelami. Do podróży
w czasie jeszcze daleko, ale od czego mamy Spacer po Lidzbarku Warmińskim
z Przewodnikiem! To emocjonująca podróż do przeszłości. Możliwa tylko w Lidzbarku Warmińskim – Małym Mieście Wielkich Przeżyć.

Pora udać się na peryferia ;-) Zmierzając w kierunku Strefy Uzdrowiskowej (Tężnie) MUSIMY zahaczyć o jeszcze jeden wyjątkowy zabytek. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego położony jest na terenie niegdysiejszego folwarku biskupiego – Pilnika. Miejsce kaplicy
z 1709 roku zastąpiła niemal 80 lat później obecna świątynia. Kamień węgielny pod budowę położył XBW Ignacy Krasicki i on również w roku 1789 konsekrował nową świątynię.

            Kościół ten jest późnobarokową salową budowlą. Jest kościołem odwrotnie orientowanym. Oznacza to, że jego prezbiterium mieści się
w części zachodniej, a nie, jak zazwyczaj we wschodniej. Wnętrze kościoła nakryte zostało płaskim drewnianym dachem, bogato zdobionym polichromiami. Wnętrze zachowało swój barokowy charakter.

I tak dotarliśmy do czasu obiadokolacji. Trzeba uzupełnić energię na kolejne eskapady. A jak minął Twój dzień w Lidzbarku Warmińskim?

Warmińska Majówka - sprawdź bogaty program atrakcji i wkomponuj go w swój przyjazd na Warmię - Kliknij Tu

Szukasz innej propozycji ? - poznaj nasze pakiety - Kliknij Tu

See on the map
Newsletter

In order to provide services at the highest level, the Service uses cookies stored in the browser's memory. Detailed information about the purpose of their use, including processing of user activity data and advertising personalization, as well as the possibility to change cookie settings, can be found in the Privacy Policy.
By clicking ACCEPT ALL, you consent to the use of technologies such as cookies and to the processing by Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe ZAMEK Sp. z o.o., Plac Zamkowy 1/7, 11-100, Lidzbark Warmiński, of your personal data collected on the Internet, such as IP addresses and cookie identifiers, for analytical and marketing purposes (including automated ad targeting, measuring their effectiveness, and processing user data for analytical purposes). You can change cookie settings and detailed consent preferences in the settings.

Manage privacy settings
Essential cookies

Cookies necessary for the operation of services available on the website, enabling browsing offers or making reservations, supporting security mechanisms, including user authentication and abuse detection. These files are required for the proper functioning of the website. They do not require your consent.

Analytical cookies

Cookies allowing the collection of information about the user's use of the website in order to optimize its functioning and adapt it to user expectations. By consenting to these cookies, you agree to the processing of data regarding your activity on the site for analytical purposes.

Marketing cookies

Cookies enabling the display of marketing content tailored to the user's preferences and directing marketing offers to them corresponding to their interests, including information about user activity, products, and services of the site administrator and third parties. Consent to these cookies means that your data may be used for advertising personalization and analysis of the effectiveness of our advertising campaigns.

Your preferences have not yet been saved