W Lidzbarku Warmińskim wyrażenie "uczta melomana" nabiera zupełnie nowego brzmienia ????
Przed nami XVII edycja Festiwalu Varmia Musica. Hasło przyświecające temu wielkiemu wydarzeniu muzycznemu to "OPERA"
Festiwalowi towarzyszą, od zawsze, wspaniała atmosfera, cudowna Publiczność, wielcy muzycy z Polski i zagranicy i przebogaty program. Wstęp na wszystkie koncerty jest WOLNY. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
AGENDA
/1 sierpnia 2021 niedziela/
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz
Dramma per Musica – Koncert Inauguracyjny
Anna Mikołajczyk – sopran
Marek Niewiedział – obój
Zbigniew Pilch – skrzypce
Radosław Kamieniarz – skrzypce
Piotr Chrupek – altówka
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela
Stanisław Smołka – kontrabas
Marta Niedźwiecka – klawesyn
Program:
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
Uwertura do opery Agrippina
Furie Terribili z opery Rinaldo
Piangerò la sorte mia z opery Juliusz Cezar
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Concerto g moll na instrumenty smyczkowe i b.c. RV 157
Allegro
Largo
Allegro
Sposa son disprezzata z opery Bajazet
Agitata da due venti z opery La Griselda
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
Koncert obojowy B-dur HWV 301
Adagio
Allegro
Siciliana
Vivace
M'adora l'idol mio z opery Tezeusz
/2 sierpnia 2021 poniedziałek/
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz
Opus 200
Inauguracja klawesynu Bruce’a Kennedy’ego z 2020 roku.
Ewa Mrowca – klawesyn
Program:
Louis Couperin (1626–1661)
Chaconne en fa majeur
Jacques Champion de Chambonnières (1601–1672)
Pieces en fa majeur
Sarabande
Chaconne
Louis Marchand (1669–1732)
Suite en ré mineur
Prelude
Allemande
Saraband
Chaconne
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Suita Francuska Es-dur BWV 815
Allemande
Courante
Sarabande
Gavotte
Menuet
Air
Gigue
Jacques Duphly (1715-1789)
Pièces de clavecin
Chaconne
/3 sierpnia 2021 wtorek/
17:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze
Bachowskie dygresje I
Zbigniew Pilch – skrzypce
Marta Niedźwiecka – fortepian historyczny
Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sonaty na skrzypce i klawesyn obbligato w opracowaniu na skrzypce i fortepian Karola Lipińskiego i Carla Czernego (Six grandes sonates pour piano et violon obligé):
III Sonata E-dur BWV
Adagio
Allegro
Adagio
Allegro
IV Sonata c-moll BWV 1017
Siciliano
Allegro
Adagio
Allegro
V Sonata f-moll BWV 1018
Largo
Allegro
Adagio
Allegro
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
/3 sierpnia 2021 wtorek/
19.00 Kościół p.w. Św. Piotra i Pawła
Bachowskie dygresje II
Robert Gierlach – baryton
Marek Niewiedział – obój
Zbigniew Pilch – skrzypce
Radosław Kamieniarz – skrzypce
Piotr Chrupek – altówka
Jarosław Thiel – wiolonczela
Stanisław Smołka – kontrabas
Marcin Szelest – pozytyw
Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Kantata: Ich habe genug BWV82
/3 sierpnia 2021 wtorek/
21:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz
Bachowskie dygresje III
Ewa Mrowca – klawesyn
Program:
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Suite 2 BWV 813
Allemande
Courante
Sarabande
Air
Menuet I, II
Gigue
Suite 4 BWV 815
Allemande
Courante
Sarabande
Gavotte
Menuet
Air
Gigue
Suite 5 BWV 816
Allemande
Courante
Saraband
Gavotte
Bourrée
Loure
Gigue
/4 sierpnia 2021 środa/
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze
Antrakt
Karolina Zych – flet
Toni Salar Verdu – klarnet
Tomasz Wesołowski – fagot
Katarzyna Drogosz – fortepian historyczny
Program:
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Adelaide w opracowaniu na flet i fortepian
Carl Maria von Weber (1786–1826)
Variations Op. 33 na motywach opery Silvana
Louis Spohr (1784– 1859)
Adagio na fagot i fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Wariacje F-dur na temat „Ein Weib ist das herrlichste Ding“
KV 613 na fortepian solo
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Serenada D-dur na flet i fortepian op. 41
/5 sierpnia 2021 czwartek/
18:00 Oranżeria Kultury
Salon klasyczno-romantyczny
W programie utwory W.A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta oraz wielu innych kompozytorów
Wykonawcami będą wykładowcy i uczestnicy warsztatów Varmia Musica Academia
/6 sierpnia 2021 piątek/
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze
Opera instrumentalna
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Piotr Chrupek – altówka
Jarosław Thiel – wiolonczela
Krzysztof Stencel – róg
Monika Woźniak – fortepian historyczny
Anna Guja – fortepian historyczny
Program:
Hermann Gustav Jaeschke (1818–po 1846)
Wariacje na violę da gamba i fortepian na motywach opery Jakub i jego synowie w Egipcie autorstwa Étienne-Nicolasa Méhula (Milicz, po 1840 r.)
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Duet mit zwei obligaten Augengläsern na altówkę i wiolonczelę
Ferdinand Ries (1784–1838)
Sonata na róg i fortepian op. 34
Larghetto. Allegro Molto
Andante
Rondo. Allegro
/6 sierpnia 2021 piątek/
21:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Kaplica
Braniewo 1610. Kiedy opera była młoda
Marcin Szelest – pozytyw
/7 sierpnia 2021 sobota/
Zamek Biskupów Warmińskich
Koncert uczestników
17:00 – część I introductio
18:30 – część II development
20:00 – część III finis
/8 sierpnia 2021 niedziela/
12:00 Kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Msza święta
Oprawa muzyczna w wykonaniu wykładowców i uczestników Varmia Musica Academia
/8 sierpnia 2021 niedziela/
19:00 Dziedziniec Hotelu Krasicki
Koncert finałowy
Soliści i orkiestra festiwalowa
Wykładowcy i uczestnicy Varmia Musica Academia
Zbigniew Pilch – skrzypce/kierownictwo artystyczne
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
Apollo e Dafne HWV 122
WSTĘP WOLNY
Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ze względu na obostrzenia pandemiczne obowiązuje ograniczona liczba miejsc. NIEZBĘDNA WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA:
Zamek Biskupów Warmińskich tel. 89 767 21 11 lub mail lidzbark@muzeum.olsztyn.pl
Oranżeria Kultury tel. 517 262 146 lub mail oranzeria@lidzbarkw.pl
Hotel Krasicki tel. 797 606 991 lub mail marketing@hotelkrasicki.pl