Hotel Krasicki
przyjazd
24
wrz 2021
wyjazd
25
wrz 2021
Kup voucher
Hotel Krasicki

Historia

Biskupi warmińscy rezydowali na nim prawie czterysta pięćdziesiąt lat - od 1350 do 1795 roku. Był on ich główną siedzibą i ośrodkiem władz. Wszak to stąd sprawowano jurysdykcję kościelną w diecezji i zarządzano warmińskim dominium. Tu stanowiono prawa i odbywano sądy. Tu też, rezydowali wybitni Polacy i dostojni Goście. Biskup Watzenrode i Mikołaj Kopernik otwierają poczet znakomitości, wśród których są: humanista, poeta i pierwszy polski zawodowy dyplomata - Jan Dantyszek, światły przyjaciel Kopernika - Tiedeman Giese, czy czołowy przywódca europejskiej kontrreformacji -Stanisław Hozjusz.

Z historią w tle

Rezydencja Biskupów Warmińskich nie była wyłącznie siedzibą uczonych. Pojawiali się tu ambitni politycy i mężowie stanu, często łączący swą działalność publiczną z dalszym wzbogaceniem lidzbarskiego centrum kultury. Wśród nich: król Leszczyński, Zygmunt III Waza, Jan Zygmunt Hohenzollern , cesarz Paweł I Romanow, Karol XII, czy sam Napoleon Bonaparte. Ostatnim polskim biskupem warmińskim przed rozbiorami był słynny poeta, prozaik i komediopisarz Ignacy Krasicki.

Dominium warmińskie

Przedzamcze południowe zaadaptowane zostało na Hotel Krasicki****. Natomiast w samym Zamku obecnie mieści się Muzeum Warmińskie - oddział olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, gdzie nasi Goście mogą podziwiać cenne kolekcje skarbów dziedzictwa tej ziemi, „która kulturą i nauką stoi”. Wypracowane przez światłych mieszkańców wzorce wspierania twórczości naukowej i artystycznej dziś twórczo kontynuujemy w Hotelu Krasicki****, kreując żywy i aktywny ośrodek kulturalny przy zachowaniu konferencyjno - wypoczynkowego charakteru.

Zamek biskupów warmińskich

Po wschodniej stronie Lidzbarka Warmińskiego, na krańcu dziedzińca wspólnego z Hotelem Krasicki, wśród zadrzewionych wzgórz morenowych wznosi się jeden z najcenniejszych zabytków okresu średniowiecza - zbudowany na przełomie XIV i XV wieku Zamek Biskupów Warmińskich. Został on lokowany w miejscu prawdziwie obronnym, na wąskim pasie ziemi w widłach dwóch rzek, gdzie Symsarna wpada do Łyny. Otoczony fosą, na której drugim brzegu znajdowały się przedzamcza z młynem, tartakiem oraz kuźnią miedzi, częścią administracyjną i mieszkalną - zachwyca swą okazałością. Bryła zamku z potężną wieżą i narożnymi wieżyczkami, gotyckie krużganki dziedzińca, przesklepione i w większości barwnie polichromowane wnętrza, sprawiły, że nazywany jest "Wawelem Północy".

Wyśmienity

Piękny hotel i wspaniała obsługa. Pyszne jedzenie. Koniecznie polecam Spa (masaż jeden z lepszych) na pewno wrócę jeśli zawitam w okolicach :) Hotel nie szczędzi sił aby zadowolić gości a nawet wychodzi o krok do przodu, tak jak powinno być, jeśli mówimy o wysokim standardzie.

Martyna, TripAdvisor
Urokliwy

Niezwykle miejsce-barok i gotyk, SPA na wysokim poziomie, dania pyszne i urozmaicone, położenie przepiękne, obok Zamek, polecam na weekendowy odpoczynek i małe zwiedzanie. Warto wybrać promocje weekendową :-

Agnieszka, TripAdvisor
Tak jest!

Najlepszy hotel! Świetna obsługa, ciekawy wystrój (połączenie surowych, zamkowych murów z nowoczesnością). W hotelu wszystko czego potrzeba...spa, basen, sauna, klub, restauracja...Dużo by pisać...Jednym słowem supe

Krzysztof, TripAdvisor
Romantycznie

Najlepszy hotel na romantyczny pobyt we dwoje, wszystko dopracowane na 150%, niesamowite wnętrza, świetna kuchnia, ogromny wybór na śniadanie i ciągle donoszone świeże potrawy, wysoka dbałość o gościa hotelowego (...)

Kasia, TripAdvisor
Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij