Hotel Krasicki
przyjazd
24
wrz 2021
wyjazd
25
wrz 2021
Kup voucher
Hotel Krasicki
Cerkiew Prawosławna p.w.św.Piotra i Pawła
  1. Gości od wieków
  2. Atrakcje
  3. Cerkiew Prawosławna p.w.św.Piotra i Pawła

Cerkiew Prawosławna p.w.św.Piotra i Pawła

Parafia powstała zapewne już w XIII wieku. Jej pierwszym proboszczem był ksiądz Heynemann, działający w latach 1305 - 1321. W 1315 r. nastąpiło poświęcenie drewnianego kościoła poprzedzającego obecny, którego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku.

Był on mniejszy od dzisiejszego. Jego prezbiterium (obecnie czwarte przęsło) zamykało się obok starej, piętrowej zakrystii, otwartej trzema arkadami na północną nawę kościoła. Była to pierwotnie bezwieżowa bazylika, nawiązująca w swej koncepcji do “Matki kościołów” na Warmii - katedry fromborskiej. Wieżę w dolnej kondygnacji, z przyległymi po bokach kaplicami, zbudowano w końcu XIV wieku, a jej górna część jeszcze długo pozostawała drewnianą. Kościół był odnawiany wielokrotnie po licznych pożarach w latach 1400, 1442 i 1497. Ostatnią odbudowę zakończono w 1718 roku. W latach 1870 - 1876 przeprowadzono gruntowną jego restaurację, a w latach 1891 - 1896 dobudowano prezbiterium wraz z zakrystiami oraz kruchty od strony północnej i południowej.

Fara jest kościołem późnogotyckim, murowanym, orientowanym. Posiada korpus trójnawowy, halowy. Zbudowana jest na rzucie prostokąta, z piętrową zakrystią po stronie południowej. Nawy przykryte zostały sklepieniami gwiaździstymi, wspartymi na ośmiu filarach i czterech półfilarach przyściennych. Żebra o profilach gruszkowych spływają ze sklepień na kamienne wsporniki. Przy drugim filarze południowym umieszczono wspornik twarzowy. Na zewnątrz korpus kościoła opięto uskokowymi skarpami. Korpus obiega gzyms kapnikowy. Szczyt zachodni głównego korpusu jest niewykończony, a przysłonięty dobudowaną później wieżą. Barokowy szczyt wschodni pochodzi sprzed 1718 roku.

ul. Wysokiej Bramy 1
11-100 Lidzbark Warmiński

pon - so 12:00 - 21:30
niedziela 12:00 - 18:00

Ceny biletów bilet normalny 12zł bilet ulgowy 6zł

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij